Czemu korzystnie poznać Gruzję? Jakie wrażenia ten kraj gwarantuje? jakiego rodzaju ma plusy? O jakich kwestiach powinniśmy pamiętać?

Aktualności

Coraz więcej osób wyjeżdża do Gruzji, bo to państwo godne uwagi, piękne, z bogatą historią oraz nieoczywistymi miejscami. Trochę egzotyka, lecz jednak z aspiracjami, żeby stać się częścią zachodu. Kraj jest dość tani, więc bardzo dużo osób wyjeżdża tam na wakacje, dodatkowo nie ma problemów z wizami (możemy przebywać bez wizy aż do 90 dni), więc to bez wątpienia ułatwia pobyt w tym państwie. Co warto tam zobaczyć, czemu najlepiej tam się wybrać?

wakacje - malunek
Author: Arek Olek
Source: http://www.flickr.com
zwiedzanie gruzji powinniśmy zacząć od stolicy tego państwa, czyli Tbilisi. Jest to największe miasto w Gruzji, bogate w wiele interesujących zabytków, które koniecznie powinniśmy zwiedzić. Miasto ma swój wspaniały klimat. Ciekawa jest Starówka, gdzie zbudowano w VI wieku rewelacyjną bazylikę Anczischati. Dobrze wjechać kolejką linową na wzgórze, jakie wznosi nad starym miastem i pobyć tam w jednej z restauracji, jaka zapewnia typowo gruzińską kuchnię.

Miejmy na uwadze, że jeśli wyprawy gruzja ma o wiele więcej do zaproponowania niż Tbilisi, lecz na samym początku rzeczywiście warto odwiedzić takie miejsce. Następnym interesującym miejscem jest rewelacyjnie położone miasteczko - Mchceta. Jest to starożytna stolica Gruzji, są tam wspaniałe dwa zabytki. Pierwszym jest niezwykła katedra Sweti Cchoweli, cudowne dzieło architektoniczne z XI wieku. Kolejnym wartym uwagi zabytkiem jest kościółek z kamienia Dżwari, jaki wznosi się na szczycie górującego nad tym miastem wzgórza.

Co niezwykłe, Dżwari szybko wyświęcono, już w 605 roku. Na pewno koniecznie trzeba pojechać do Swaneti, jaka przez wieki była odizolowanym obszarem. Dzięki temu jesteśmy w stanie zobaczyć tam dziś niezwykłą architekturę, specyficzną kuchnię oraz tradycje. Wspaniałe są obronne wieże, a wsie z wieloma basztami wyglądają jak przeniesione z zupełnie innej epoki. No i oczywiście nie powinniśmy zapominać o górach, bo tu znajduje się Szczara, najbardziej wysoki szczyt Gruzji który jest wysoki na 5068 m. n.p.m. Wymienione tu propozycje to jedynie początek, lecz na pewno korzystnie od nich rozpocząć poznawanie Gruzji. To kraj niezwykły, różnorodny, i nie tak daleko od naszego kraju. Rzeczywiście warto go poznać.