Dobry sygnał telewizyjny - parę rad, co da się zrobić, gdy masz z tym kłopot.

Aktualności

Fascynujący mecz przerwany w najistotniejszym momencie? A może ciekawy film, ale ciut trzeba się domyślać co jest grane, gdyż niewiele można zobaczyć na ekranie pośród pikseli? Coś musisz z tym uczynić.

Internet - malowidło
Author: Dmitry Grigoriev
Source: http://www.flickr.com
Jeżeli masz kłopoty z jakością transmisji telewizyjnej, na początek przychodzi oczywiście myśl o konieczności sprawdzenia anteny. W zasadzie dzielą się one na dwa rodzaje: zewnętrzne i wewnętrzne. Rzecz jasna, kiedy chodzi o działanie, to nie należy chyba nikogo przekonywać o wyższości anteny zewnętrznej nad tą zamontowaną wewnątrz. W zależności od tego, czy mieszkamy w pobliżu nadajnika i jak wysoko, antena zamontowana wewnątrz będzie lepiej lub gorzej działać, gdyż mury stanowią przeszkodę dla fal. Dlatego też, gdy to możliwe, korzystniej będzie zdecydować się na zewnętrzną. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie anteny jak najbardziej wysoko, czyli na dachu. Dobrze jest wspomnieć tutaj, iż jest to możliwe także w budynkach wielorodzinnych. W sprzedaży są dostępne rzecz jasna rozmaitego typu anteny, producenci cały czas tworzą i sprawdzają jak najbardziej optymalne konstrukcje. W jaki sposób sprawdzić, czy masz odpowiednią antenę? Jeśli telewizor podłączony blisko anteny działa dostrzegalnie lepiej niżeli w miejscu, w którym zazwyczaj jest postawiony, możemy stwierdzić, iż problem gorszego sygnału nie leży po stronie anteny.

Wtedy powinien cię zainteresować wzmacniacz antenowy. Jego nadrzędnym zadaniem jest kompensowanie strat pomiędzy anteną a odbiornikiem. Wzmacniacz antenowy będzie potrzebny zwłaszcza w domach większych, gdzie mamy parę gniazdek antenowych i znaczne odległości między anteną a odbiornikiem. Każdy składnik naszej instalacji może zatem spowodować osłabienie sygnału. Kiedy masz dobrą antenę i nie chcesz jej wymieniać na nową, warto sprawdzić, czy da się do niej dokupić wzmacniacz. W większości anten wzmacniacz antenowy może być zamontowany na miejscu tzw. symetryzatora. Wzmacniacze, tak samo jak same anteny, są dostępne w sprzedaży w dość zróżnicowanych cenach, zależnie od modelu i typu.

Mamy nadzieję, że dzięki temu tekstowi uda ci się ulepszyć jakość sygnału telewizyjnego.