Jak przygotowuje się książki? O jakich sprawach musimy pamiętać? Jakie są najważniejsze etapy?

Aktualności

Niektórzy myślą nad tym jak tworzona jest książka, jakie działania podejmowane są w tej dziedzinie? Odpowiedź na tego rodzaju pytanie zdaje się dość prosta, lecz to wyłącznie pozory, ponieważ trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

Początek jest oczywisty, gdyż nie ma książki bez pisarza, lecz w kolejnych etapach zjawiają się następne podmioty, jak wydawca lub ilustrator. Oczywiście to zależne jest od pisarza, jakiego typu będzie to pozycja, może będzie to powieść, dramat, czy może scenariusz. Ażeby jednakowoż książka mogła zostać stworzona, to na początku w głowie autora musi zrodzić się interesujący pomysł. Samo pisanie to przelewanie na papier (lub na ekran komputera) takich przemyśleń. W czasie pisania autor musi dbać o to, aby akcja była wartka i spójna, musi zadbać o najlepszy język. Często te same zdania poprawia się parę razy, po to, by książka była jak najbardziej profesjonalna.

Książka i ilustracje
Author: Alicia A. L.
Source: http://www.flickr.com
Jeśli autor skończy pisać tekst to rozpoczyna poszukiwanie wydawcy. Dzisiaj nie jest to łatwe, gdyż istnieje niski poziom czytelnictwa, lecz pomimo to wielu osobom się udaje. Jak już odnajdziemy wydawnictwo to powinniśmy przygotować się na żmudny oraz powolny proces przygotowań. W dużej ilości książek są cudowne ilustracje, które tworzy ilustrator. To plastyk, jaki zawodowo zajmuje się przygotowaniem tego rodzaju rysunków. Dzięki temu książka jest bardziej ciekawa i częściej wybierana. Jednak, nim ilustrator zacznie tworzyć rysunki musi dokładnie przeczytać tekst, ażeby tworzone przez artystę ilustracje były najbardziej przypasowane do opowieści. W wydawnictwie kreuje się ostateczny projekt książki. Odpowiednio tworzy się tekst na stronach, wiąże się go z odpowiednimi ilustracjami, dobiera wielkość, kształt oraz kolor liter.

W dalszej kolejności obowiązkowe jest zaprojektowanie okładki książki. A jak już projekt jest opracowany to powinniśmy zrobić jeszcze korektę tekstu, czyli sprawdzić, czy wszystkie zdania i słowa w książce są dobrze napisane. To wiadome, iż tekst nie może mieć żadnych błędów, lecz w korekcie chodzi też o to, aby polepszyć styl tam, gdzie nie jest on z pewnością najbardziej właściwy. Po tym książka już może spokojnie powędrować do księgarni.