Jakie istnieją testy kompetencji? Jakie muszą być testy, jakich używają specjaliści?

Aktualności

Istnieje sporo metod, jakie mają za zadanie sprawdzać poziom wiedzy danej osoby, czy też sprawdzić jej osobowość. Fachowcy często posiłkują się różnymi testami, jakie badają konkretne parametry i z reguły pokazują rezultaty, na których możemy się opierać.

komputer - fotogram
Author: Medialab Katowice
Source: http://www.flickr.com
Chodzi o różne testy kompetencyjne. Właściwie ułożone, mogą dać sporą wiedzę na temat danej osoby. Czasem używa się takich testów podczas rozmów kwalifikacyjnych, lub też w czasie egzaminów do szkoły albo na uczelnie. Tego typu zadania badają dane kompetencje, a można wymienić parę rodzajów testów. Częstym rodzajem takiego zestawu zadań jest test na widzę. Pytania są tak sformułowane, by dawały wgląd w stan wiedzy osobnika z konkretnej dziedziny. Następnym rodzajem testu jest test na osiągnięcia. W tym wypadku ważne są różne zdolności, a nie jedynie czysta wiedza. Ma znaczenie szybkość wykonywanych zadań, albo chociażby rozumienie przeczytanego tekstu.

Następnym Z przykładów mogą być testy sytuacyjne, gdzie trzeba dokonać jakiegoś wyboru, który często jest związany z jakimś dylematem. Czasami używa się także testów zdolności, jakie sprawdzą talent w danej dziedzinie, jak umiejętności językowe, czy liczbowe. Kolejny przykład to testy osobowości, jakie pokazują konkretne cechy charakteru. W tym miejscu warto wymienić także testy psychologiczne, jakie badają cechy psychologiczne konkretnego osobnika. Testów tego typu jest bardzo wiele, a co do niektórych z nich istnieje trochę kontrowersji, czy aby faktycznie sposób interpretowania jest właściwy. Czasami wszak jest podejrzenie, że wyniki traktowane są dosyć subiektywnie. To oznacza, że specjalista może je oceniać oraz poddawać interpretacji w sposób inny niż inny sprawdzający.

Należy bowiem być świadomym, że w przypadku wszystkich typów testów ważna jest ich zgodna z prawdą ocena. Gdy chodzi o testy z wiedzy nie ma tak dużych możliwości przeinaczeń, jak się to dzieje w przypadku testów w typie psychologicznym. Czasami bowiem jedna osoba sprawdzając interpretuje konkretną odpowiedzieć inaczej, niż ktoś inny. Dlatego testy powinny być narzędziami rzetelnymi, trafnymi, możliwymi do oceny, których wyniki pozwalają na otrzymanie pomocnych wniosków.