Monitor wielkoformatowy zamiast tablicy interaktywnej

Aktualności

Coraz częściej na miejsce tablic interaktywnych stosuje się monitory wielkoformatowe. Takie monitory z dotykową nakładką mają podobną funkcjonalność, ale są prostsze w obsłudze, nie wymagają użycia projektora oraz zajmują niewiele miejsca.

Monitor interaktywny
Author: Ginny
Source: http://www.flickr.com
Monitory wielkoformatowe idealnie sprawdzają się firmach, w szkołach, salach konferencyjnych. Spora część monitorów jest wyposażona we wbudowany system obsługi dotykowej, inne mają możliwość dokupienia nakładki dotykowej. Przewagą dotykowych monitorów wielkoformatowych jest prosta obsługa. Tablice interaktywne działają w zestawieniu z projektorem i laptopem, przygotowanie sprzętu wymaga zatem czasu oraz sporo miejsca. Dla przykładu monitor Samsung ME75B 75 cali, do którego dostępna jest dotykowa nakładka, ma grubość zaledwie 50 mm.

Często do takich urządzeń dołączane są rysiki do obsługi, a ponadto monitory mogą posidać zintegrowany odtwarzać multimedialny. Wysoka jasność monitora sprawia, że obraz jest widoczny nawet w niezaciemnionych salach, z czym mają problemy standardowe projektory. Monitory wielkoformatowe oferują lepszą jakość oraz obraz bez zakłóceń i zniekształceń geometrycznych. Ich istotną cechą jest to, iż nie wymagają częstej kalibracji, natomiast w przypadku zwykłych projektorów, nawet niewielkie przesunięcie powoduje nieprecyzyjny obraz i często trzeba go ustawiać.

Do rejestracji dotyku często stosowana jest podczerwień, działająca inaczej niż ekrany pojemnościowe stosowane w smartfonach i tabletach. Dotyk wyczuwany jest przez czujniki podczerwieni na podstawie przeciętej wązki światła. A zatem o jakości pracy monitora decyduje nie sama powłoka ekranu, ale liczba i rozmieszczenie czujników, które zazwyczaj znajdują się przy ramce ekranu. Co jest z tym związane, znaczna większość monitorów wielkoformatowych działa niezależnie od tego, czy używamy palca, czy rysika. Warto również zaznaczyć, że w przeciwieństwie do zestawu interaktywnego składającego się tablicy i projektora, monitory wielkoformatowe nie wymagają konserwacji. Z kolei w przypadku projektorów konieczne jest czyszczenie jak również po pewnym czasie wymiana lampy.