Porządny program do tworzenia map numerycznych jest potrzebny w każdej spółce geodezyjnej, jeżeli pragnie ona być konkurencyjna

Aktualności

Spółki zajmujące się geodezją muszą posiadać nowoczesne oprogramowanie, które umożliwia robienie precyzyjnych numerycznych map ewidencji gruntów oraz domów. Jest ono potrzebne, jeśli firma pragnie skutecznie funkcjonować i pozyskiwać nowych klientów.

sprzęt - tableau
Author: Arkadiusz Sikorski
Source: http://www.flickr.com
W Necie odnajdziemy bardzo dużo rozmaitych aplikacji, które umożliwiają robienie precyzyjnych map numerycznych. Niezwykle powszechnym jest mapa sg. Krajowi specjaliści używają go od parunastu lat i wyjątkowo doceniają jego możliwości. Z jego pomocą można opracować wszystkie potrzebne informacje pomiarowe. Mapa SG posiada też kilkaset użytecznych poleceń, które znacznie przyspieszą redagowanie mapy. Są to m.in.: przenumerowanie punktów, wyszukiwanie działek, generowanie wyrysów oraz wiele innych. Wielu fachowców uważa, iż Mapa SG to jeden z najlepszych i najprostszych w obsłudze programów dostępnych w sprzedaży. Działa on w środowisku GStarCAD, jest więc bardzo podobny do AutoCADa, co znacząco ułatwi zamianę platformy. Obsługa także będzie intuicyjna.

Od dobrego oprogramowania zależne jest czy niezbędna w branży geodezyjnej mapa numeryczna będzie dokładna. Dlatego należy kupować do pracy jedynie najlepsze programy, które posiadają pozytywne oceny. Warto zaznaczyć, że owa mapa występuje w formie cyfrowej, a zatem bardzo prosto będzie na nią nanosić rozmaite niezbędne poprawki, co jest raczej trudne w przypadku analogowych map. Mapa numeryczna może być tworzona na wiele rozmaitych sposobów. Przede wszystkim w oparciu o geodezyjne pomiary, lecz ważną rolę pełnić mogą też lotnicze zdjęcia. Owe mapy podzielić można na wektorowe oraz rastrowe. Te drugie posiadają mnóstwo zalet, jednak trzeba sporo miejsca na dysku, żeby je przechować. Z tego powodu popularniejsze są mapy wektorowe.

Mapy cyfrowe są niezwykle komfortowe dla geodetów. Łatwo je zaktualizować i może z nich korzystać w tym samym czasie kilka osób. Z łatwością da się także znaleźć na nich potrzebne informacje.