Projektory bez tradycyjnych lamp użytkują niebieski laser – jak to funkcjonuje

Aktualności

Kino domowe nie jest czymś, co modernizujemy rokrocznie jak zasłony albo poduszki. Ze względu na koszty na ogół powoli i dogłębnie badamy rynek i rozważamy decyzję, jakie rozwiązanie wybrać. Obecnie nie istnieje coś takiego jak przeciętny odbiornik telewizyjny - każdy sprzęt ma ogrom opcji, które możemy wypróbować. A może w ogóle nie chcemy telewizora, tylko... coś nowszego?

Projektor
Author: Indalo PR
Source: Indalo PR
Lampy przekształcały się na tyle, że zyskiwały coraz to większą moc przy zmniejszeniu rozmiarów. Co więcej, tworzono coraz to w wyższym stopniu energooszczędne ich odmiany. Niestety nie udało się stworzyć wydzielających na tyle mało energii termicznej modułów, jakie można byłoby chłodzić pasywnie – wszystkie konstrukcje mają cichsze bądź głośniejsze wentylatorki. Do tego trzeba było skorzystać z systemów chroniących wnętrza rzutników (http://www.bezlampowe.pl/kontakt/) przed pyłem, który zakłócał pracę wentylatorów, lecz osadzając się na fragmentach toru świetlnego, powodował pojawianie się zanieczyszczeń dostrzegalnych na ekranie. Kilku wytwórców, pragnąc poprawić parametry układów stosujących diody LED, wykoncypowało projektor laserowy, który jest w stanie zagwarantować odpowiednią jasność. Natrafili oni jednak na spory problem, gdyż aby uzyskać obraz o właściwym nasyceniu barwami, trzeba zapewnić jednakową dawkę światła niebieskiego, zielonego i czerwonego. Zanim zdecydujesz się na kupno nowiuteńkiego projektora przeczytaj projektory led ranking (zobacz na stronie).

Projektor LED Sony
Author: Sony
Source: Sony
Zanim udzielimy odpowiedzi na pytanie, jaki projektor nabyć w danej sytuacji, powinniśmy dowiedzieć się, jakie opcje są dostępne na rynku. Teraz jest on zdominowany przez projektory LED, które są niezwykle żywotne, w porównaniu do swoich standardowych poprzedników. Gdyż kilka lat temu, kiedy wówczas nie były one dostępne na polskim rynku, urządzenia tego typu były wyłącznie zakupowane przez firmy, które stać było na nabycie narzędzia, które ma niewielką żywotność, bowiem rzadko było wykorzystywane. Lecz teraz, kiedy są one bardziej przyjazne typowemu użytkownikowi, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki projektor led kupić? Tutaj w przypadku wielu z nas głównym punktem decyzyjnym będzie cena, lecz poza nią, także na inne zagadnienia powinniśmy zwrócić uwagę. Przede wszystkim współczynnik projekcji - powinniśmy wybrać urządzenie najmocniej optymalne dla pokoju, w którym odtwarzane będą widowiska. Wystarczy podzielić odległość przez szerokość ekranu. Projektory LED również różnią się od siebie żywotnością. Oczywiście, te długo działające będą najdroższe, dlatego musimy zastanowić się, jak często będzie używany ten kupiony przez nas. Bowiem jeżeli jesteśmy amatorami kina, którzy codziennie wieczorem odpalają film, warto zainwestować w wartościowy przedmiot. Przemyślmy także, jak sporą rozdzielczość monitora pragniemy mieć, gdyż im mniejsza, tym tańszy projektor, także na pewno i tutaj będziemy zmuszeni udać się na kompromis. W stwierdzeniu, jaki projektor LED wybrać pomoże nam z pewnością również zestawienie dodatkowych cech konkretnego egzemplarza. Tutaj bezprzewodowy streaming wizji może być ogromnym atutem.

projektor led to zdecydowanie dokładniejsze odwzorowanie barw niż to, które prezentowały nam starsze projektory. Dodatkowo są znacznie poręczniejsze oraz lżejsze, co za tym idzie- łatwiej jest je przenieść. Jednym z najważniejszych atutów jest to, iż są bezgłośne, czego na pewno nie można powiedzieć o starszych projektorach. W zależności od naszych potrzeb możemy wybierać spośród kilku modeli tego rodzaju projektorów. Zwykle koszt tego typu sprzętu jest większy niż w przypadku zakupu zwykłego projektora, jednakże jakość projektora z laserem i diodami LED jest nieporównywalnie lepsza. Planując kupno projektora możemy skorzystać z pomocnych porównywarek cen, które mogą nam pomóc w wybraniu najlepszego sprzętu. Warto kupować produkty znanych i polecanych marek, które mają w ofercie świetnej jakości produkty.

Producenci przez ostatnie lata głowili się nad tym, jakim sposobem uzyskać układy lampowe, które nie wymagałyby używania rtęci oraz pozostałych szkodliwych substancji, a także były w wyższym stopniu energooszczędne. Wszystko to, aby sprostać oczekiwaniom eksploatatorów, którzy są coraz bardziej nastawieni na ekologię. Dopiero od kilku lat, gdy pojawiły się pierwsze diody LED o dużej jasności, wykorzystywane są coraz szerzej w różnych urządzeniach. Dzięki nim można było stworzyć projektory przenośne, które mogą być zasilane akumulatorkami. Określone dla nich nieduże ogniwa są w stanie zapewnić do 3 godzin nieprzerwanej pracy. A wszystko to dzięki energooszczędnym źródłom światła stosującym diody ledowe i niewymagającym chłodzenia. Felerem tych sprzętów jest znikoma jasność – średnio 200 ANSI lumenów, co nastręcza pełnego zaciemnienia lub małej odległości od ekranu żeby móc otrzymać obraz o akceptowalnej jakości.