Projektory bez tradycyjnych lamp wykorzystują niebieski laser – w jaki sposób to działa?

Aktualności

Bezgłośne, eko a przy tym poręczne, wręcz przenośne – takie są projektory, jakie miast lampy stosują diody LED a także laser. Wyjaśniamy jak to funkcjonuje. Rzutniki multimedialne są dostępne od wielu lat. Wyewoluowały z przyrządów nazywanych rzutnikami, epidiaskopami, rzutnikami slajdów. Od momentu, kiedy tylko udało się światło silnych lamp przepuścić przez ekrany LCD, a w następnej kolejności rzutować na mikrolusterka w systemie DLP upłynęły już 3 dziesięciolecia.

Projektor
Author: Indalo PR
Source: Indalo PR
Lampy zmieniały się na tyle, iż zyskiwały coraz większą moc przy obniżeniu rozmiarów. Co więcej, tworzono coraz w wyższym stopniu energooszczędne ich odmiany. Niestety nie udało się skonstruować wydzielających na tyle mało energii termicznej modułów, które można byłoby schładzać pasywnie – wszystkie konstrukcje mają cichsze czy głośniejsze wentylatorki. Do tego trzeba było korzystać z systemów chroniących wnętrza projektorów (http://bezlampowe.pl/kontakt/) przed kurzem, jaki zakłócał pracę wentylatorów, ale osadzając się na fragmentach toru świetlnego, wywoływał pojawianie się zanieczyszczeń dostrzegalnych na ekranie. Kilku wytwórców, chcąc poprawić parametry układów stosujących diody LED, wymyśliło projektor laserowy, jaki jest w stanie zapewnić należytą jasność. Natrafili oni jednakże na duży kłopot, albowiem by uzyskać obraz o poprawnym nasyceniu barwami, musimy zapewnić jednakową porcję światła niebieskiego, czerwonego oraz zielonego. Zanim zdecydujesz się na nabycie nowego rzutnika przeczytaj projektory LED ranking.

Wytwórcy przez ostatnie lata głowili się nad tym, w jaki sposób uzyskać układy lampowe, jakie nie wymagałyby używania rtęci i pozostałych szkodliwych substancji, a także były w wyższym stopniu energooszczędne. Wszystko to, by sprostać oczekiwaniom eksploatatorów, którzy są coraz to bardziej nastawieni na ekologię. Dopiero od kilku lat, gdy pojawiły się pierwsze diody LED o dużej jasności, wykorzystywane są coraz szerzej w rozmaitych urządzeniach. Dzięki nim można było stworzyć rzutniki przenośne, jakie mogą być zasilane akumulatorkami. Przeznaczone dla nich niewielkie ogniwa są w stanie zagwarantować do trzech godzin nieprzerwanej pracy. A wszystko to dzięki energooszczędnym źródłom światła użytkującym diody LED i niewymagającym schładzania. Mankamentem takich przyrządów jest znikoma jasność – średnio 200 ANSI lumenów, co wymaga pełnego zaciemnienia albo małej odległości od ekranu ażeby móc uzyskać obraz o akceptowalnej jakości.