Proste porady jak zrobić dobre fotografie aparatem kompaktowym

Aktualności

Główną wartością fotograficznych kompaktowych aparatów jest ich rozmiar. Bez problemu mieszczą się w kieszeni, przeto zawsze mogą być pod dłonią. Nie są kosztowne, zatem nieomalże każdy może sobie na taki aparat pozwolić. Ich oprogramowanie pozwala na zrobienie przyzwoitych zdjęć nawet tym osobom, które z fotografowaniem nie są obyte. Dziś podpowiemy wam co uczynić, żeby zdjęcia z kompaktów były lepsze.

Foto odbitki
Source: http://www.sxc.hu
Fotografować możesz niemal wszystko. Od krajobrazów, zachodzącego słońca aż po sylwetki i buzie bliskich nam osób. Bez względu na to, który motyw wybierzesz, koniecznie zwróć uwagę na światło. Zamyślasz fotografować panoramy? Najlepsze światło będzie przed popołudniem. Gdy w urokliwe miejsce trafiłeś w południe, to może należałoby tam powrócić o innej porze dnia? Jeśli pstrykasz fotografie ludziom, zadbaj o to by byli oni w swej naturalnej postawie. Stawianie kogoś „na baczność na tle” sprawia, iż pamiątka z wakacji wyjdzie nieatrakcyjna. Zadbaj również, by osobie fotografowanej światło nie promieniowało prosto na twarz. Model będzie miał wtenczas przymrożone oczy. Bądź kreatywny – nawet kolegialne zdjęcie nie musi być sztampowe. Z najlepszych zdjęć dobrze jest zrobić foto odbitki. Dzisiaj możliwe jest wywoływanie zdjęć online. Jest to opcja nadzwyczaj praktyczna. Wystarczy w zaciszu domowym wyselekcjonować najładniejsze zdjęcia i przesłać je za pomocą odpowiedniego programu. Odbitki przyniesie nam kurier.

Stroń od dużych kontrastów. Tyczy się to przykładowo fotografii na plaży. Ostre słońce powoduje, iż model ma zbyt wyraźne cienie na buzi, silnie zaznaczone są zmarszczki zatem człowiekowi przybywa lat. Jeśli więc przyjdzie nam fotografować w silnym słońcu, to wykorzystajmy lampę błyskową. Rozświetli ona cienie jak też udowodni, że nie jest prawdą, że służy wyłącznie do pstrykania w ciemnych pomieszczeniach. W każdym kompaktowym aparacie dostępna jest ikona określona „programy tematyczne”. Wskazane jest się z nimi bliżej zapoznać a także zaprzyjaźnić. Są one tak napisane, ażeby automatycznie wybrać optymalne parametry do danych warunków. Warto z nich skorzystać szczególnie na plaży, przy wykonywaniu zdjęć z bliska (makro), w ruchu, w nocy itp.

Fotografowanie nocą to też umiejętność. Prócz ustawienia właściwego trybu, przydałby się jeszcze statyw. Jeżeli go nie posiadamy, wyszukajmy miejsca na jakim możemy stabilnie oprzeć aparat. Może to być ława, ogrodzenie, kubeł na śmieci. Czyniąc nocne fotografie, warto również skorzystać z samowyzwalacza.