Technologia na miarę XXI wieku - rzecz o praktycznym użyciu interaktywnych urządzeń w różnych dziedzinach życia

Aktualności

Technologie interaktywne stają się obecnie dość popularne. Kiedy mówimy o nowoczesnych sprzętach wykorzystujących wspomnianą technologię, to może niekiedy uważamy, że są one wykorzystywane w specjalistycznych placówkach, np. badawczych lub uniwersyteckich pracowniach. Natomiast jeżeli dokładnie się zastanowić, to natychmiast okaże się, że w rzeczywistości korzystamy z nich praktycznie każdego dnia.

dane - malunek
Author: Joshua Mayer
Source: http://www.flickr.com
dane - wizerunek
Author: Gage Skidmore
Source: http://www.flickr.com
Ze smartfonów z dotykowym wyświetlaczem korzystamy już parę dobrych lat. I chociaż przedstawiciele starszego pokolenia mają duże problemy z obsługą wspomnianych urządzeń, to osiemnastolatkowie marzą dokładnie o takim modelu. Natomiast ekrany interaktywne, które zresztą przypominają nam wyświetlacze komórek, można często spotkać w państwowych placówkach. W urzędach petenci mogą dzięki nim szybko zapoznać się z elementarnymi informacjami dotyczącymi pracy konkretnego wydziału i procedurami załatwiania formalności. Przy tym takie ekrany zamawiają również i galerie - monolog przewodnika nie jest oczywiście zastępowany przez rewelacyjne prezentacje, ale staje się ich znakomitym uzupełnieniem. Supernowoczesne ekrany interaktywne mogą zostać użyte jako forma promocji produktów - konsument może szczegółowo zapoznać się z propozycją hipermarketu nawet wówczas, kiedy ekspedient doradza innym.

Prawdą pozostaje stwierdzenie, że zdążyliśmy się w pewnym stopniu przyzwyczaić do łatwej obsługi ekranów, o jakich była mowa powyżej. Natomiast pomysłodawcy tego typu maszyn wciąż nie przestają nas zaskakiwać. Najtrafniejszym dowodem na prawdziwość sformułowanej tezy jest np. wciąż rozbudowywana oferta producentów, a wśród urządzeń znalazła się również interaktywna podłoga. To narzędzie multimedialne fantastycznie sprawdziłoby się podczas lekcji matematyki czy włoskiego w gimnazjum, jak również na wyższych etapach edukacji. Jednakże na razie w przeważającej mierze ma zastosowanie w szeroko rozumianej reklamie. Interaktywna podłoga z pewnością przydałaby się też spółkom biorącym udział w ogólnopolskich czy międzynarodowych wystawach, choć producenci podają mnóstwo innych zastosowań projektowanych przez siebie urządzeń.

Przyszłość wydaje się należeć do prekursorskich rozwiązań. Natomiast technologie interaktywne na pewno się do takich zaliczają, a dodatkowo w czasie użytkowania określonych urządzeń można się świetnie bawić.