Wideodomofon – dla spokoju, dla pewności, kto stoi za drzwiami. Czym są te nowoczesne urządzenia? Co o nich wiemy? Warto je mieć?

Aktualności

Słyszałeś zapewne o urządzeniu jak wideodomofon. Może nawet co nieco na ten temat czytałeś, ale poza tym Twoja znajomość na ten temat jest bardzo ograniczona. W tym artykule postaram się pokrótce omówić to interesujące pojęcie, przedstawić w prosty sposób, czym jest wideodomofon.


Dobrze wiedzieć, czym wideodomofon różni się od wideowizjera czy domofonu. Standardowy domofon składa się z bramofonu, czyli panelu, jaki jest instalowany na zewnątrz, przy wejściu oraz unifonu. Jest on umieszczany wewnątrz mieszkania. Jednocześnie, unifonów w środku może być kilka, wszystko jest zależne od tego, który model mamy dostępny. Zasada funkcjonowania wideodomofonu jest dosyć podobna, jak w przypadku domofonów. A więc, przy wejściu należy zamontować panel zewnętrzny, różni się on jednak od standardowego zastosowania, tym, że jest wyposażony w kamerkę - www.maxitec.pl/videodomofony/bezprzewodowe.html.

domofon
Author: David Goehring
Source: http://www.flickr.com
Odbiornik wewnętrzny, jaki mamy w domu ma mały ekran, bardzo często jest to ciekłokrystaliczny wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości. Kamera, która jest zamontowana w bramofonie po wciśnięciu odpowiedniego przycisku włącza się, ażeby przekazać obraz do unifonu wewnątrz naszego domu. Dzięki temu można zobaczyć, kto czeka na zewnątrz. Jak łatwo odgadnąć, takie zastosowanie z pewnością polepsza nasze bezpieczeństwo, gdyż przed otwarciem drzwi można upewnić się, kto jest naszym gościem. Obecnie, kamery coraz częściej oferują możliwość przesyłu tak zwanego płynnego filmu. To ważne i bardziej nowoczesne, gdyż do tej pory najczęściej takie „transmisje” były poklatkowe, kilka kadrów w czasie jednej sekundy. Bardzo istotna w kontekście wideodomofonów (więcej) jest sprawa kontroli dostępu. Dawniej taki system kontroli wykorzystywany był jedynie w firmach czy bankach. Wykorzystywany był do zabezpieczenia pomieszczeń służbowych, w stylu magazynów czy serwerowni.


Kontrola dostępu służy identyfikacji podmiotu. Kod numeryczny, który spotkać możemy w obecnych domofonach i wideodomofonach jest sposobem identyfikacji o niezbyt wysokim stopniu zabezpieczeń. Oczywiście jesteśmy w stanie sobie pozwolić na bardziej profesjonalne zabezpieczenia. Średnim stopniem zabezpieczenia odznaczają się przykładowo różnorodne klucze, typu karty plastikowe z kodem kreskowym lub karty zbliżeniowe. Najbardziej profesjonalne zabezpieczenia to cechy biometryczne, co znaczy skanery siatkówki oka czy linii papilarnych. Nie są one jednak na razie stosowane w normalnych mieszkalnych blokach. Kto wie jednak czy w przyszłości ten stan nie ulegnie zmianie.